جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید : 09124458332

                نقشه برداری 

 

              انجام انواع پروژه های نقشه برداری

                    سریع - دقیق - ارزان

          طراحی و ساخت

 

         طراحی و ساخت انواع مالتی روتور و پهپاد 

                     با تکنولوژی روز

                 پرواز

 

             انجام پروژه های پروازی مختلف  

                  اتمام ده ها  پروژه موفق 

                       ترسیم

 

                           ترسیم نقشه درمقیاسهای مختلف 

                             مطابق با استاندارد سازمان 

پهپاد

بسمه تعالی

 

شرح مختصری بر فتوگرامتری هوایی با پهپاد

     وجود اطلاعات سه­ بعدی دقیق از سطح زمین، یکی از اساسی­ ترین نیازهای کاربردهای مکانی است. به طور معمول روش­هایی که برای تهیه نقشه­ های توپوگرافی استفاده می‌شوند، شامل: فتوگرامتری هوایی با استفاده از دوربین­های متریک، استفاده از تصاویر ماهواره­ای، نقشه ­برداری زمینی و یا استفاده از تکنولوژی لیدار می‌باشد. اما در بعضی از موارد بدلیل مشکلاتی  از قبیل: هزینه، دسترسی به منطقه، صعب­ العبور بودن منطقه، مجوزهای مورد نیاز، زمان انجام پروژه و ... استفاده از این تکنیک­ها دور از انتظار می‌باشد. در این موارد نیازمند به یک روش میسر و مقرون به صرفه می‌باشیم که نه تنها متناسب با ابعاد منطقه(عارضه) و سرعت تغییرات باشد بلکه قدرت تفکیک مکانی مورد نظر را نیز برآورده نماید. به منظور رفع مشکلات فوق الذکر، روشی که به تازگی برای تهیه نقشه­های بزرگ مقیاس استفاده گردیده است، اخذ تصویر توسط وسائل پرواز بدون سرنشین یا همان فتوگرامتری هوایی برد کوتاه می‌باشد. یک سیستم فتوگرامتری هوایی برد کوتاه شامل یک دوربین غیرمتریک بوده که بر روی یک وسیله پرواز بدون سرنشین بگونه­ ای نصب می‌گردد که تا حد ممکن نیروهای وارد بر دوربین کمینه گردد و دوربین در حالت اینرسی قرار گیرد. سپس این گونه سیستم‌ها توسط هدایت کننده­ های اتوماتیک شروع به اخذ داده از منطقه مورد نظر در ارتفاع کم می‌نمایند و داده­های مورد نیاز امکان تولید اطلاعات مکانی به ویژه نقشه های توپوگرافی بزرگ مقیاس را فراهم می­کنند.

 مراحل انجام پروژه

قبل از انجام پرواز متخصصین فتوگرامتری با کسب اطلاعات منطقه مورد نظر از نقشه­های موجود و یا تصایر ماهواره­ای و ... اقدام به شناسائی منطقه و سپس طراحی پرواز و طراحی نقاط کنترل زمینی می­نمایند. در مرحله طراحی پرواز با توجه به بسیاری از پارامترهای مطرح در فتوگرامتری، خطوط پرواز و محل ایستگاه­های عکسبرداری هوائی مشخص می­شوند. بعد از آن فرایند عکسبرداری هوائی با توجه به طراحی­های صورت پذیرفته انجام می­گیرد و داده­های مورد نیاز جهت برقراری ارتباط میان فضای تصاویر و فضای زمین، جمع­آوری می­گردند. پس از جمع­آوری داده­های مورد نیاز از منطقه مورد مطالعه، تصاویر به همراه این داده­ها، جهت طی فرآیند پردازش­های فتوگرامتری هوائی برد کوتاه که مهمترین بخش کار می­باشد، مورد استفاده قرار می­گیرند. در نهاین نیز ابر نقاط سه بعدی با تراکم بالا که حاوی اطلاعات رنگ مربوط به هر نقطه می­باشد، تولید می­شود. دیگر محصولات قابل تولید بعد از ابر نقاط، تصویر ارتو که کاملاً خصوصیات نقشه را دارا است و همچنین مدل سه­بعدی از منظقه است.

فتوگرامتری (نقشه­برداری هوائی) با استفاده از پرنده­های بدون سرنشین، در مقایسه با فتوگرامتری کلاسیک معمول، به دلیل استفاده از سکوی بدون سرنشین، سبک و کوچک بسیار انعطاف پذیر خواهد بود. UAV ها را معمولاً می­توان از هر مکانی پرواز داد و نیاز به باند پرواز ندارند. ارتفاع پرواز آنها در مقایسه با انواع با سرنشینشان، آنها را در تراز پایینتر از ابرها قرار می­دهد، در نتیجه در روزهای ابری نیز امکان اخذ اطلاعات از منطقه را خواهند داشت. از طرف دیگر ارتفاع پائین سبب تصاویر بزرگ مقیاس و با قدرت تفکیک مکانی بالاتر می­شود، بنابراین می­توان اطلاعات سه­بعدی دقیق­تری از سطح زمین تولید نمود.

سرعت بالا در برداشت داده ها، کیفیت و تراکم بالا داده ها و بکارگیری الگوریتم های پردازش خودکار از جمله ویژگی­های بارز نقشه­برداری هوائی با استفاده از پرنده­های بدون سرنشین است. از طریق نقشه­برداری زمینی صرفا می توان به نقشه توپوگرافی یک منطقه در زمان طولانی و با هزینه زیاد دست یافت، در حالی که در نقشه های استخراج شده از تصاویر هوایی می توان علاوه بر کاهش زمان و هزینه (به نسبت ابعاد) به خروجی هایی دست یافت که در روش زمینی وجود ندارد و آنها عبارتند از :

·         ابر نقاط رنگی متراکم و با جزئیات بالا

·         ›تصاویر موزائیک شده از منطقه و زمین مورد نظر

·         ارتوفتو (عکس قائم) با قدرت تفکیک مکانی بالا

·         ›مدل سه بعدی دقیق و با جزئیات بالا

·         نقشه های مسطحاتی و ارتفاعی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 مزایای استفاده از فناوری پهپادها در کسب اطلاعات از سطح زمین

·         كيفيت بالاتر محصولات مكاني: صدها برابر داده بيشتر

·         اعتباربخشي بالا و قابليت كنترل سازگاري دادهها: تصاوير متعدد با افزونگي بالا با ابعاد پيكسل زميني2,5 تا 10 سانتيمتر

·         تنوع محصولات مكاني بالاتر: محصولات تصويري علاوه بر نقشه CAD

·         مدل ارتفاعی زمين DEM با دقت منحني ميزان 20 سانتيمتر تا يك متر

·         ارتوفتوموزائيك سريع و ارتوفتوموزائيك دقيق با ابعاد پيكسل 2 تا 20 سانتيمتر

·         مدل سه بعدی با ابر نقاط رنگي با تراكم بالا در حد 10 سانتيمتر تا 40 سانتی متر

·         نقشه رقومی سه بعدي مقياس 1:200 و منحني ميزان 20 سانتيمتر

·         امکان پردازش های دقیق طیف سنجی (آنامولی مواد)

·         ساخت سریعتر سیستم اطلاعات مکانی (GIS &LIS) به همراه پردازش های زمین آماری و فضایی

·         كارايي بالاتر محصولات مكاني: كليه عوارض قابل مشاهده و تفسير

·         سرعت بالاتر در تهيه نقشه: چند برابر

4-3- کاربردها در پروژه­های عمرانی

   یافتن میزان پیشرفت پروژه و کنترل مداوم آن در طول ساخت یک پروژه پیچیده، متره و برآورد سریع و دقیق، مستندسازی مراحل مختلف پروژه با مدارک دقیق و قابل استناد و مدیریت پروژه امری مشکل و در عین حال حیاتیست. پرنده­های بدون سرنشین، ابزارهای قدرتمند برای مدیران پروژه است که میتوانند به راحتی با پرواز دادن آن بر فراز منطقه اجرای پروژه و گرفتن عکس ها و فیلم های متعدد درطول زمان انجام پروژه ، پیشرفت کار را مشاهده و با استفاده از روش فتوگرامتری اطلاعات متریک از پروژه تهیه نمایند. یک دید کلی از وضعیت کنونی پروِژه در اختیار قرار می­دهند که شاید با نوشتن صدها خط مطلب هم نتوان بیان نمود. طراحی مولتی روتورها نسبت به هواپیماها، به گونه ایست که کاربرد آن را تقریبا در اکثر پروژه های عمرانی توجیه میکند. همچنین استفاده از آلیاژهای مقاوم در طراحی بدنه و همچنین حمل و نقل آسان و بی دردسر این محصول آنرا به یک همکار خوب برای مدیران پروژه تبدیل می­کند.

شکل 7 کاربرد پرنده­های بدون سرنشین در پروژه­های عمرانی

 

   داشتن تصویر هوایی از مکانی که قرار است در آن یک پروژه عمرانی شروع شود و همچنین داشتن تصویری بعد از اجرای پروژه بخوص در مناطق شهری که ملاحظات فنی و معماری زیادی باید لحاظ گردد میتواند کمک فراوانی باشد، چراکه با داشتن یک یا چند تصویر هوایی از زوایای مختلف هم میتوان از مکان واقعی استقرار پروژه(شامل خیابان،میدان،پل و) در منطقه مطلع شد و هم بررسی های گوناگونی را در زمینه محیط اطراف پروژه انجام داد. همچنین تصویر هوایی متخصصین را در ارزیابی هر چه صحیح تر پروژه از نظر اقتصادی کمک میکند. در نهایت نیز با یک تصویر زیبا و از نمای بالا میتوانید حاصل کار خود را به بهترین شکل نشان دهید. در واقع نمایش اطلاعات کیفی به همراه اطلاعات کمی به بهترین وجه می­تواند نیازهای طراحی، حین ساخت و پس از ساخت پروژه­های عمرانی را برآورده سازد.

   برنامه ریزی خطوط آب و گاز بر اساس نقشه برداری هوایی، مشاهده مکان واقعی کارخانه در منطقه، بازرسی پل ها،ساختمان ها و سازه ها برای فرسودگی،ترک و یا شکاف های احتمالی، مشاهده پیشرفت غیرقانونی ساختمان ها، استفاده از تصاویر هوایی در حل مشاجرات پیمانکاران ساختمان و کارفرمایان و تهیه منظر برای پروژه­های مسکونی و تفریحی از دیگر کاربردها می­باشد.

 

لیست خدمات ما به شرح زیر میباشد :

نقشه برداری زمینی،نقشه برداری هوایی،Uav،پهپاد،پهباد،هواپیما،کنترلی،فتوگرامتری،توپوگرافی،طراحی،ساخت،فروش،مولتی روتور،آموزش،ارتقاء،مونتاژ،نصب