جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید : 09124458332

                نقشه برداری 

 

              انجام انواع پروژه های نقشه برداری

                    سریع - دقیق - ارزان

          طراحی و ساخت

 

         طراحی و ساخت انواع مالتی روتور و پهپاد 

                     با تکنولوژی روز

                 پرواز

 

             انجام پروژه های پروازی مختلف  

                  اتمام ده ها  پروژه موفق 

                       ترسیم

 

                           ترسیم نقشه درمقیاسهای مختلف 

                             مطابق با استاندارد سازمان 

آموزش نقشه برداری هوایی قسمت اول

   یکی از اولین سوالات مطرح در هر پروژه نقشه برداری هوایی مانند سایر پروژه‌های نقشه برداری این است که مقیاس نقشه مورد نیاز چقدر است؟

   جواب این سوال بر آیتمهای زیر تاثیر خواهد گذاشت:

   ‏۱ - رزولوشن و ابعاد تصویر خام.

   ‏۲ - فواصل و پراکندگی نقاط کنترل.

   ‏۳ - دقت مختصاتی نقاط کنترل یا مراکز تصویر.

   ‏۴ - نحوه پردازش تصاویر.

   ‏۵ - نحوه ترسیم و کارتوگرافی.

   ‏برای حصول نتیجه لازم است تناسب صحیحی از موارد فوق را رعایت نماییم.مثلا رزولوشن بالاتر به بهبود تشخیص عوارض کمک خواهد کرد ولی به نسبت طراحی نقاط کنترل را تغییر ندهیم ، منجر به کاهش دقت مختصاتی خواهد شد.البته لازم به ذکر است که درصورت داشتن مختصات دقیق مراکز تصویر موضوع موضوع کمی تفاوت خواهد داشت که در ادامه به آن نیز خواهیم پرداخت.

رزولوشن مناسب برای مقیاس‌های رایج ، در صورت رعایت سایر موارد بنا به تجربیات من به صورت زیر می‌باشد:

۱/۵۰۰  برابر یا کمتر از ۳ سانتیمتر

۱/۱۰۰۰  برابر یا کمتر از ۶ سانتیمتر

۱/۲۰۰  برابر یا کمتر از ۱۲ سانتیمتر

   البته برای تشخیص برخی عوارض در همین مقیاسها گاهی لازم میشود تا ۳۰٪ هم ضریب رزولوشن را بالا ببریم.برای مناطق غیر مسکونی هم میتوان تا ۳۰٪ رزولوشن را کم کرد.‏زیاد کردن رزولوشن نیاز به تارگت را زیاد میکند و بلعکس.

   در بالا عرض کردم که یکی از عوامل تاثیرگذار بر دقت و صحت نقشه های حاصل از تصاویر ، رزولوشن تصاویر اخذ شده از منطقه می‌باشد. ‏رزولوشن تصاویر اخذ شده در نقشه برداری هوایی ، علاوه بر اندازه پیکسل باید وضوح مناسبی نیز داشته باشد.کمتر پیش می آید که در تصویر واقعی از یک پرواز فتوگرامتری یک از یک منطقه ثابت چند نوع عکس داشته باشیم.بنابر این از یک سوژه نمونه به صورت زمینی ، چندین عکس تهیه نموده و برای مقایسه در زیر خدمتتان ارائه مینمایم.

تصاویر در دست تهیه هستند.......

 

 

 

   ‏تصویر خام واضح علاوه بر اینکه لازمه استحصال یک ارتو واضح است میتواند تاثیر بسزایی بر دقت مسطحاتی و ارتفاعی نیز داشته باشد.

   ‏پس برای تشخیص یک کار خوب نقشه برداری هوایی با پهپاد (فتوگرامتری برد کوتاه) علاوه بر ارتوفتو، تصاویر خام هم باید رویت شود.

   قبل از اینکه نمونه تصاویر ارتو رو خدمت همکاران گرامی ارائه کنم، لازمه ذکر کنم که ایرادات تصاویر ارتو حاصل از نقشه برداری هوایی از موارد زیر ناشی میشوند:

   ۱ - تصاویر خام نامناسب.

   ‏۲ - نوع پرنده و سنسور و لنز.

   ‏۳ - تارگت گذاری و طراحی پرواز نامناسب.

   ‏۴ - پردازش نامناسب.

   ‏تاثیر هر کدام از مراحل ذکر شده بر استحکام هندسی مدل و در نهایت کیفیت ارتوفتو تقریبا قابل تشخیص است.البته گاهی میشود نقص در یک مرحله را با تقویت مرحله دیگر تا حد مشخصی بهبود داد.تناسب موارد موضوع مهم اقتصادی بودن پروژه را تعیین می‌کند.

   ‏به طور مثال، فاصله زیاد تارگتها را میتوان با پرواز بیشتر تا حد مشخصی جبران کرد ولی آیا مقرون به‌صرفه خواهد بود؟

   ‏تصاویری که ارائه می‌شوند از یک محدوده با تغییر پارامترهای مختلف خواهد بود.

تصاویر در دست تهیه هستند.....

پیشگفتار

درود بر مهندسین گرامی و علاقمندان حوزه پهپاد و حرفه نقشه برداری هوایی.

   از سال 1393 که مقوله نقشه برداری هوایی را شروع کردیم تا کنون ، همواره با مسائل متعددی رو به رو بوده ایم .برای حل این مسائل از دانش دوستان و همکاران عزیز متخصص علم فتوگرامتری و هوافضا و نقشه برداری بهره گرفتیم.و اکنون زمان انتشار برخی از تجربیات فرارسیده است. امیدوارم که مطالب مربوط به آموزش نقشه برداری هوایی که تقدیم حضور میگردد مفید واقع شود.

   موضوع نقشه برداری هوایی با وسایل پرنده بدون سرنشین در اوایل شروع کار ما بسیار ناشناخته بود و کسب اطلاعات بسیار سخت و هزینه بر بود.همین الان هم هزینه آن برای بسیاری از علاقمندان این شاخه ، علی الخصوص کسانی که قصد آشنایی با این حرفه را دارند ( مثلا ناظرین گرامی ) سنگین به نظر میرسد. به همین خاطر تصمیم گرفتیم مجموعه ای آماده کنم تا موارد مورد نیاز را به صورت رایگان در اختیار مهندسین گرامی ، علاقمندان حوزه پهپاد و حرفه نقشه برداری هوایی، کارفرمایان و ناظرین محترم قرار دهیم.

   به علت عمومی بودن این آموزش لازم است تا با حوصله به تمامی موارد بپردازیم.ما این مورد را با صبر و حوصله انجام میدهیم و امیدواریم شما هم بزرگوارانه مطالب را مطالعه نموده و ما را از کم و کاستی های آن مطلع نمایید.

    تماس با ما از طریق ایمیل ، تلگرام ،اینستاگرام ، تلفن و پیامک مقدور میباشد.

                                                                                                               این مطلب تازه شروع شده و ادامه دارد....

 

جهت اطلاع از آخرین مطالب سایت به صورت پیامک یا پیام تلگرامی ، با یک شماره تماس معتبر ، وارد  شوید یا یک حساب کاربری ایجاد نمایید.

 

مقالات دیگر...